DefCon MMXII

För tredje året i rad så hölls DefCon på Nationernas Hus i Linköping och deltagandet var gott även detta år (ca 110 spelande, plus arrangörer och övriga besökare). Detta år tillkom dessutom ett par spel på konventet i form av Warmachine & Hordes samt DBMM. Nytt för detta år var även att det fanns en butik på plats i form av Narren Spel som åkte ner från Katrineholm. Dessutom så återkom lag- quizen på denna upplaga av DefCon och vinnarna blev laget Doktorn kan komma med doktor Leidermark i spetsen.

Resultaten från de olika turneringarna såg ut som följande (DBMM hade ingen egentlig turnering).

Warhammer 40k

Priser
1:a plats) David Gustafsson
2:a plats) Fredrik Eriksson
3:e plats) Andreas Cadelin
Best Painted) Johan Sundin

Slutgiltig ställning

1. David Gustafsson 54
2. Fredrik Eriksson 47
3. Andreas Cadelin 45 komp 0
4. Daniel Hesselberg 45 komp 1
5. Rikard Åslund Tröger 43 komp 0
6. Andreas Kjellner 43 komp 1
7. Thomas Christiansen 42
8. Mattias Englund 41
9. Per Svensson 40 komp 1
10. Daniel Leidermark 40 komp 2
11. Mikael Andersson 39
12. Håkan Karlsson 38 komp 0 avrundat 4
13. Gustav Leidstedt 38 komp 0 avrundat 3
14. Linus Lindgren 37 komp 0 avrundat 7
15. Stefan Viterstedt 37 komp 0 avrundat 5
16. Jon Hallin 37 komp 2
17. Christofer Andersson 36 komp 1
18. Erik Aronson 36 komp 2
19. Olof Esters 35 komp 0 Esters vann över Åhs, avrundat 4
20. Joachim Åhs 35 komp 0 avrudnat 5
21. Stefan Fällström 35 komp 0 avrundat 4
22. Jimmy Hesselberg 35 komp 0 avrundat 3
23. Johan Norrman 34 komp 0 avrundat 6
24. Mikael Nordbakken 34 komp 0 avrundat 3
25. Matti Siirtola 34 komp 0 avrundat 0
26. Niklas Grammenis 33 komp 0 avrundat 5
27. Robert Johansson 33 komp 0 avrundat 4
28. Stefan Dahlgren 33 komp 0 avrundat 3
29. Henrik Lampén 33 komp 0 avrundat 0
30. Mats Weingard 33 komp 1
31. Magnus Öberg 31 komp 0 avrundat 9
32. Robin Kinnunen 31 komp 0 avrundat 6
33. Jonas Pärssinen 31 komp 0 avrundat 1
34. Per-Anton Walander 31 komp 1
35. Marcus Hjertquist 30
36. Karl-Johan Walander 29 komp 1 avrundat 9
37. Tomas Lidholm 29 komp 1 avrundat 3
38. Daniel Carlson 28 komp 1 avrundat 5
39. Peter Edvardsson 28 komp 1 avrundat 3
40. Johan Thulin 25 komp 0 avrundat 2
40. Markus Meldo 25 komp 0 avrundat 2
42. Richard Petersson 24 komp 0 Vann över Wadell
43. Henrik Wadell 24 komp 0
44. Jony Kaijankoski 24 komp 1 avrundat 5
45. Peder Harty 24 komp 1 avrundat 2
46. Jens Malmqvist 22 komp 0
47. Johan Sundin 22 komp 1
48. Fredrik Rabén 21
49. Clara Jacobsson 20
50. Stefan Hedström 19 komp 0
51. Rasmus Berglöf 19 komp 1 avrundat 3
52. Joakim Arnell 19 komp 1 avrundat 0
53. Elias Österlund 18
54. Roberth Breseus 14
55. Oscar Arnell 5

Warhammer Fantasy

Priser
1:a plats) Johan Lagmo
2:a plats) Konstantin Sundin
3:e plats) Henrik Hoffström
Best Painted) Konstantin Sundin

Slutgiltig ställning

1. Johan Lagmo 88 0 88 9729
2. Konstantin Sundin 65 0 65 3079
3. Henrik Hoffström 57 0 57 1690
4. Alexander Sundin 53 0 53 766
5. Christoffer Rosenvik 51 0 51 48
6. Alexander Holmberg 50 0 50 -16
7. Gabriel Garcia 41 0 41 -1879
8. Erik Damborg 39 0 39 -2297
9. Filip Bergquist 36 0 36 -4046
10. Daniel Pettersson 20 0 20 -7074

Flames of War

Priser
1:a plats) Per Engström
2:a plats) Patrik Fridland
3:e plats) Patrik Hedlund
Best Painted) Patrik Hedlund
Sportsmanship Award) Mattias Axelsson
Pommac) Johan Bermann

Röd

1. Patrik Fridland
2. Magnus Lindroth
3. Simon Holm
4. Love Råman Vinnå
5. Daniel Ahlqvist
6. Jonni Harrius
7. Andreas Dilot
8. Per Kjöllerström
9. Per Söderstam
10. Staffan Gustafsson
11. Johan Fogelholm
12. Mattias Axelsson
13. Johan Bermann

Brun

1. Karl Benisch
2. Per Engström
3. Patrik Hedlund
4. Torbjörn Blom
5. Todd Törnquist
6. Krister Börjesson
7. Andreas Nedmark
8. Andreas Martinsson
9. Jesper Fogelholm
10. Patrik Sköld
11. Ludvig Sällstedt
12. Johan Malmström
13. Jonas Pärssinen

Warmachine & Hordes – Mangled Metal, Tooth and Claw

Priser
1:a plats) Pierre Ohlsson
2:a plats) Erik Sjöberg
3:e plats) Joakim Blom

Slutgiltig ställning

1. Johan Adamsson (arrangör, avstod pris)
2. Pierre Ohlsson
3. Erik Sjöberg
4. Joakim Blom
5. Tomas Lööw
6. Peter Svedenberg
7. Johan Asplund
8. Anton Brunberg
9. Jenny Lööw
10. Calle Dickfelt

Warmachine & Hordes – Steamroller 2011

Priser
1:a plats) Rickard Nilsson
2:a plats) Lars Nygren
3:e plats) Daniel Svensson
Pommac) Johan Asplund

Slutgiltig ställning

1. Rickard Nilsson
2. Lars Nygren
3. Daniel Svensson
4. Erik Sjöberg
5. Andreas Engström
6. Peter Svedenberg
7. Johan Adamsson
8. Joakim Blom
9. Stefan Hallberg
10. Tomas Lööw
11. Emilio Miranda
12. Alexander Jegendal
13. David Sjöberg
14. Pierre Ohlsson
15. Carl Dickfelt
16. Jenny Lööw
17. Anton Brunberg
18. Johan Asplund

Linköpings Figurspelsföreningen